OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Chov a starostlivosť

Umiestnenie a starostlivosť o wyandotky.

Kurence wyandotiek sa ideálne hodia na zatrávnené plochy záhrad kde vynikne ich tvar a sfarbenie. Mladé zvieratá sú spočiatku plaché ale dokážu sa rýchlo aklimatizovať a nemajú problém si zvyknúť aj na prítomnosť iných zvierat vo svojej blízkosti, čo platí pre veľké aj zdrobnené plemená.

Kurín pre wyandotky.

Obytná plocha kurína by mala mať primeranú veľkosť vzhľadom na umiestnený počet kureniec či chovnej skupiny dospelých zvierat, kde sa počíta na jeden meter štvorcový 3-4 kusy zdrobnenej a 1-2 kusy veľkej wyandotky, no záleží od spôsobu tepelnej izolácie a vetrania či tam môžeme umiestniť viac alebo menej kusov ako nám určujú samotné rozmery.

Vetranie kurína.

Veľmi dôležitým faktorom pre zdravie chovaných zvierat je aj vetranie. Dostatočný prísun čerstvého vzduchu je  potrebný pre dobrý vývin mladých zvierat, ktoré majú potom dobrú kondíciu pre zdraví vývoj a rast. Nedostatočne vetrané priestory trpia nadmernou vlhkosťou hlavne počas chladnejšieho a vlhšieho počasia čo sa prejavuje aj na zdraví chovaných zvierat a percentuálne vyššiou šancou prepuknutia chorôb, a však hydina by nemala byť vystavovaná ani nadmernému prievanu.

Osvetlenie kurína.

Jedným zo zdrojom svetla je pravdaže prirodzené vonkajšie  svetlo , preto by mal kurín obsahovať aspoň jedno okno poprípade sieťované dvierka (v letných, teplejších mesiacoch) aby bolo zaistené dostatočné svetlo hlavne počas nepriaznivého počasia, keďže sa v takom čase zvieratá tam zdržujú dlhšiu časť dna .

Náhradným zdrojom je takzvané umelé osvetlenie ktoré sa využíva najmä v zimnom období  na prisvetľovanie a predlžovanie svetelného dňa zvierat.

Podlaha kurína.

Dôležitou časťou kurína je podlaha, ktorá by mala byť vždy suchá, ktorú docielime dvojakým spôsobom. Jedným zo spôsobov je použiť rošty a časté čistenie kurína ,druhým je použitie vrstvy podstielky (nadrobno nasekaná slama, seno a pod), plus nejaké prachové doplnky proti parazitom (popol, vápno a pod.) čím zabezpečíme aj zábavu ustajneným zvieratám ktoré sa v nej budú prehrabovať  a jednou z výhod využitia podstielky je aj tepelná izolácia podlahy pred chladom v zimnom období.